انواع-ورق-کارتن-چیست

اگر شما هم کنجکاوید که «انواع ورق کارتن چیست» و چه کارایی دارد با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی انواع ورق کارتن بپردازیم. یکی از بهترین و رایج‌ترین نوع بسته‌بندی به صورت کارتنی است. جعبه‌های کارتنی در تمام صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق کارتن مزایای زیادی دارد که در صدر انواع بسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرد.

کارتن‌های کاغذی به این صورت است که از مقوا یا کاغذ‌های باطله تشکیل می‌شود و به درخواست مشتری متفاوت است. اندازه‌های آن نیز براساس درخواست مشتری تغییر می‌کند. در ادامه به توضیح بیشتر انواع ورق کارتن می‌پردازیم.

کارتن چیست

در ابتدا بهتر است که با تعریف دقیق کارتن بیشتر آشنا شوید و کارایی آن را بشناسید. جعبه‌های کارتنی به عنوان محصول کاغذی است که مانع ضربه و آسیب به کالا‌ها و اجناس می‌شود. لبه‌های بلند کارتن پوشش کاملی برای اقلام مختلف محسوب می‌شود. کارتن‌ها معمولاً سه لایه دارند و یک لایه به صورت لایه زیرین است و یک لایه بالایی و همچنین لایه میانی تشکیل می‌شوند.

هر چقدر ضخامت این لایه‌ها بیشتر باشد باعث استحکام بیشتر جعبه می‌شود و بسته به نوع کارایی آن وزن سنگین‌تری هم دارند. کارتن مدل‌های متنوعی دارد و قابل سفارش است و با توجه به صنعت مورد نظر، رنگ و اندازه آن می‌توانید سفارش دهید. امروزه حتی برای میوه‌ها هم از کارتن استفاده می‌کنند به دلیل مزایای بسیاری که دارد حتی برای ارسال هم گزینه مناسبی برای بسته‌بندی محسوب می‌شود. کارتن‌ها از جنس کاغذ ساخته می‌شوند و بنا به کیفیتی که دارند کارایی آن متفاوت است.

کارتن-چیست

انواع ورق کارتن از نظر فلوت

معمولاً کارتن‌ها براساس تعداد ورق‌های به کار رفته در آن تقسیم‌بندی می‌شود و می‌توان به سه دسته آن‌ها دسته‌بندی کرد. این تقسیم‌بندی شامل سه لایه، پنج لایه و هفت لایه می‌شود. هر کدام از این نوع ورق‌های کارتن کارایی خاصی دارد و در جهات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته هر کدام از انواع ورق کارتن ذکر شده بسته به جنس کاغذی که در آن به کار رفته است کیفیت متفاوتی دارد. هر کدام از ورق‌های کارتنی از فلوت خاصی ساخته می‌شوند که به انواع متعدد دسته‌بندی می‌شوند. فلوت‌ها به عنوان یک عایق مورد استفاده قرار می‌گیرند که موجب استحکام و مقاومت بیشتر جعبه کارتنی می‌شوند. حتی با استفاده از فلوت، کارتن‌ها در مقابل نم و رطوبت دچار تغییر حالت نمی‌شوند. در ادامه انواع فلوت‌ها را بررسی می‌کنیم که به ۵ دسته تقسیم می‌شود:

فلوت A

یکی از انواع مدل ورق کارتن فلوت است که از جمله بهترین نوع آن برشمرده می‌شود. فلوت A به عنوان مستحکم‌ترین نوع عایق شناخته می‌شود که ارتفاعی حدود ۴ تا ۷ میلیمتر دارد. فلوت A به عنوان اصلی‌ترین کنگره به کار رفته در کارتن کارایی دارد و جعبه‌هایی که ضخامت بیشتری دارند از این نوع فلوت بهره می‌گیرند. نمونه‌ای از آن را می‌توان به کارتن‌های اسباب‌کشی و یا کارتن‌های پستی اشاره کرد. هرچه ارتفاع دندانه‌ها بیشتر باشد مقاومت بهتری در مقابل ضربه از خود نشان می‌دهد.

فلوت B

از انواع مدل ورق فلوت می‌توان به فلوت B اشاره کرد که ۴۹ دندان دارد و یکی از کارتن‌های ضخیم و مقاوم برای محصولات برشمرده می‌شود. ارتفاع آن تقریباً تا ۹ میلیمتر هم می‌رسد و این نوع فلوت کنگره‌دار محسوب می‌شوند. فلوت‌های دندانه‌دار B در صنایع متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند به طور مثال برای چای، انواع مواد غذایی و… کارایی دارند.

فلوت C

یکی از انواع ورق فلوت می‌توان به فلوت C اشاره کرد. شاید این فلوت به مقاومت دو فلوت A و B نباشد اما در بیشتر مواقع محافظت خوبی از اجناس می‌کند و برای امور مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. دندانه‌های این نوع هم ۵ تا ۷ میلیمتر است و کنگره‌های متعددی دارد که به ۱۴۵ عدد می‌رسد. فلوت C کیفیت بالایی دارد و برای محموله‌های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی برای محموله‌های کشتی استفاده می‌شود.

فلوت نوع E

از جمله فلوت‌های مورد استفاده نوع E است که سطحی صاف دارد و در بسته‌بندی‌های لمینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلوت در جعبه‌های پیتزا و یا دارویی به کار می‌رود و کارایی بالایی دارد. فلوت E از جمله فلوت‌های پرمصرف، بعد از C به حساب می‌آید و حتی در قفسه‌های تبلیغاتی هم استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای جلوه بیشتر از چاپ رنگی بر روی آن استفاده کرد. ضخامت این سبک از فلوت بالاست و مقاومت خوبی در مقابل ضربه دارد. فلوت‌های E در جعبه‌های کارتنی ۳ لایه تا ۷ لایه به کار ‌می‌روند. دندانه‌های آن هم بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد است.

فلوت F

کارتن‌های فلوت F به عنوان یکی از محکم‌ترین فلوت‌ها است که در جعبه‌های لوکس مانند عطر و دکوری و… استفاده می‌شود. این سبک از فلوت کارایی بالایی دارد و زیبایی آن منحصربه‌فرد است. فلوت F هم در جهت تبلیغات به کار می‌رود و هم به صورت سفارشی‌سازی قابل طراحی است. ورق‌های آن کنگره‌دار هستند و تقریباً ۱۳۰ تا ۴۲۰ عدد دندانه دارد. بسته به نوع کارایی که از آن انتظار دارید به شکل باریک هم ساخته می‌شود.

انواع ورق کارتن براساس لایه‌بندی

یک نوع تقسیم‌بندی دیگر که انواع ورق کارتن را در برمی‌گیرد لایه‌بندی آن است. تعداد لایه‌ها به کارایی و ضخامتی که از جعبه‌های کارتنی انتظار می‌رود، تقسیم‌بندی می‌شود. در ادامه به معرفی این دسته‌بندی می‌پردازیم.

ورق3لایه-تک-کارتن

سینگل فیس

یکی از لایه‌بندی‌های مطرح کارتن‌ها سینگل فیس است و شامل یک لایه نیز می‌شود. کارتن‌های لمینتی بیشتر از این سبک استفاده می‌کنند و در ساخت آن اغلب فلوت B وC به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل مقاومت بیشتری دارند و برای حمل لوازم و اجناس مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل سینگل فیس مقاومت بالایی را در مقابل ضربه ایجاد می‌کند. کیفیت این سبک از جعبه‌های کارتنی بسیار بالاست و ورق کاغذ آن به صورت کنگره‌دار به کار می‌رود.

ورق کارتن سه لایه‌

در این جعبه‌های کارتنی دو سطح ورق و یک لایه فلوت ساخته شده است و از انواع B,C,E استفاده می‌شود. ورق کارتن سه لایه کاربرد زیادی دارد و بیشتر برای صنعت‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر از فلوت‌های B استفاده شود برای حمل لوازم سنگین هم کارایی دارد. ورق کارتن سه لایه به صورت کنگره‌دار هستند و استقامت خوبی دارند.

 

کارتن‌های پنج لایه

کارتن‌های پنج لایه اغلب از ۴ ورق و دو لایه فلوت استفاده می‌شود و در مقایسه با سایر کارتن‌های سه لایه مقاومت بالایی دارند. اگر نگران شکستگی محصولات باشید حتماً استفاده از این نوع کارتن توصیه می‌شود. ایمن‌سازی این کارتن اهمیت بالایی دارد و از ترکیب انواع EB,EC,BC استفاده می‌شود. ورق کارتن پنج لایه بیشتر در صنایع مرغداری، صنایع کوچک، ظروف سفالی و… به کار می‌رود. انعطاف‌پذیری این سبک از کارتن‌ها بالاست و تحمل وزن زیادی را دارند. برای نگهداری و جابه‌جایی لوازم نیز استفاده می‌شوند.

قیمت ورق کارتن

همانطوری که می‌دانید قیمت کارتن‌ها متفاوت است و بسته به نوع جنس و مدل آن تغییر می‌کند. براساس ابعاد، نوع فلوت، وزن کارتن، نوع برش و چاپ آن و… قیمت تغییر می‌کند. اغلب هر چقدر ضخیم‌تر و بزرگ‌تر باشد قیمت جعبه‌های کارتنی بیشتر می‌شوند. البته در انواع بسته‌بندی جعبه‌های کارتنی کیفیت بالایی دارند و مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. محاسبه قیمت جعبه‌های کارتنی کار زیاد دشواری نیست و باید به نوع کارایی آن دقت کرد.

براساس ورق کارتن و نوع مواد اولیه به کار رفته در آن قیمت جعبه‌های کارتنی تغییر می‌کند. گاهی از مواد بازیافتی در ساخت جعبه‌ها استفاده می‌شود که کارایی بالایی دارند و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های می‌شوند. در واقع قیمت تمام شده را پایین می‌آورند. به همین دلیل جعبه‌های کارتنی یک نوع روش بسته‌بندی محبوب محسوب می‌شود.

اگر از فلوت‌های ضخیم و چند لایه در کارتن استفاده شود قیمت آن تغییر می‌کند و هزینه آن بالاتر می‌برد. فلوت‌ها می‌توانند مقاومت کارتن را در مقابل ضربه و رطوبت بالاتر ببرند و کیفیت بیشتری را ایجاد می‌کنند. به طور کلی ورق کارتن با قیمت پایینی تولید می‌شود. از طرفی سفارشی‌سازی کارتن‌ها کمک خوبی به تولید‌کننده می‌کند تا بسته به نیاز خود آن را طراحی کند و از نظر قیمتی هم کاهش یا افزایش دهد.

خرید ورق کارتن

خرید ورق کارتن براساس نیاز صنایع بزرگ و کوچک انجام می‌شود. ورق‌های کارتنی قابلیت سفارشی‌سازی دارند تا بسته به اجناس و محصولاتی که عرضه می‌شوند، بتوانید آن را طراحی کنید. انواع تبلیغات و شماره‌های تماس و یا لوگوی شرکت برروی ورق کارتن قابل چاپ است تا مورد توجه مشتری قرار بگیرد.

خرید ورق کارتن در اندازه‌های بزرگ انجام می‌شود که بتوان در ابعاد مدنظر آن را برش داد. حتی ورق‌های کارتن به صورت رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند که مورد توجه مردم قرار بگیرند و بتوان آن را در انبار نیز دسته‌بندی کرد. یکی از مزایای بزرگ جعبه‌های کارتنی تنوع بالای آن است که بتوان براساس ایده و تقاضای مشتری آن را تغییر داد.

برای صنایع بزرگ بهتر است که ورق‌های کارتنی با کیفیت و ضخامت بالا استفاده شود تا موجب حمل‌ونقل راحت محصولات شود. چندلایه بودن ورق‌های کارتنی باعث استحکام بیشتر آن می‌شود.

تولید ورق کارتن از ضایعات

یکی از دلایل محبوبیت جعبه‌های کارتنی به دلیل تولید ورق کارتن از ضایعات و مواد بازیافتی است. جعبه‌های کارتنی به عنوان دوستدار محیط زیست شناخته می‌شوند زیرا که هم از مواد بازیافتی تغذیه می‌کنند و هم دوباره به طبیعت برمی‌گردند. در تولید ورق کارتن گاهی از کاغذ، مقوا و یا کارتن کار کرده استفاده می‌شود که هزینه تولید را به شدت کاهش می‌دهد و مورد توجه تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان انبوه ساز قرار می‌گیرد.

به این صورت که در ابتدا ضایعات را جمع‌آوری و سپس به صورت پرس شده مورد استفاده قرار می‌دهند. برای این کار زباله‌های کاغذی را با آب مرطوب می‌کنند و با دستگاه‌های مخصوص فشرده می‌شوند. بعد از پرس کردن ضایعات کاغذی بسته‌های فشرده شده را به کارخانه‌های مخصوص ساخت ورق می‌برند و در این جا حتی هزینه حمل‌نقل هم کاهش می‌یابد زیرا که جای کم‌تری را اشغال می‌کنند.

بعد از اینکه ضایعات پرس شده به کارخانه منتقل شد افراد متخصص به کمک دستگاه‌های مخصوص آن را به صورت خمیر کاغذی در می‌آورند و ناخالصی‌ها را از آن جدا می‌کنند و مواد شیمیایی و رزین ا در دستگاه میریزند. البته این نوع مواد شیمیایی استحکام و مقاومت کارتن را ایجاد می‌کند. تمام این مراحل موجب بالا رفتن کیفیت ورق کارتن می‌شود و استحکام آن را بالاتر می‌برد. بعد از آبگیری خمیر کاغذ در مرحله آخر دستگاه کاغذ‌های اولیه را به شما تحویل می‌دهد که برای کارتن‌سازی به کار می‌رود. ورق‌های کارتنی با چسباندن این کاغذ‌ها برروی هم تشکیل می‌شود.

کاغذ-بازیافتی-تکسان

شما می توانید جهت دریافت قیمت ضایعات کارتن پرسی با ما در ارتباط باشید.

ورق سازی کارتن

یکی مراحل مهم خط ورق‌سازی در کارخانه تولید کارتن است. ورق‌سازی نیاز به دقت و حساسیت زیادی دارد تا ورق‌های کارتن به صورت یک اندازه و منظم تولید شوند. کوچکترین خطایی موجب بی‌نظمی و عدم یک‌اندازه شدن محصول نهایی می‌شود. در مراحل آخر تولید ورق کارتن، غلطک‌های بزرگ و خاصی برروی خمیر کاغذ قرار می‌گیرد و کاغذ‌های اولیه را ایجاد می‌کند.

در واقع ورق کارتنی از لایه‌های کاغذ‌های اولیه شکل می‌گیرند که به هم چسبانده می‌شوند. ورق‌ها باید کیفیت خوبی مانند کرأفت داشته باشند که باعث ایجاد صفحه‌هایی ارزشمند شوند. هر دستگاه در کارخانه قابلیت نوعی از ورق‌سازی را دارد. در بیشتر اوقات کارخانه‌های تولید کارتن، این کاغذ‌ها را در اندازه‌های بزرگ خریداری می‌کنند و بعد براساس نوع اندازه مدنظر خود آن را برش می‌زنند.

دستگاه‌های مخصوصی به نام خط کش برش برای بریدن این صفحات وجود دارد که در انتهای کار می‌توان برروی آن چاپ شرکت را زد. نوعی از ورق‌سازی کارتن هم به صورت لمینت است که در مقابل رطوبت مقاومت بیشتری دارد و به سادگی در برابر آب‌خوردگی تغییر حالت نمی‌دهد.

خط-ورق-سازی

در صورت نیاز به خرید انواع کاغذ بازیافتی با تیم فروش ما در ارتباط باشید.

بررسی مزایا و معایب انواع ورق کارتن

جعبه‌های کارتنی به عنوان یکی از محبوب‌ترین بسته‌بندی‌های موجود در بازار مورد توجه بیشتر صنایع قرار می‌گیرند. بسته‌بندی در صنایع نقش بسزایی دارد و سفارشی‌سازی آن باعث جلب مشتری می‌شود. امروزه تکنیک بسته‌بندی‌های متنوع در صنایع و کارخانه‌های تولید محصولات با دقت طراحی می‌شود. جعبه‌های کارتنی به عنوان عضوی اصلی در این امر کارایی بالا‌تری داد که در اینجا به بررسی مزایا و معایب ورق کارتن می‌پردازیم.

جلوگیری از تخریب محصولات

بسته به کیفیت ورق‌های کارتنی و چند لایه بودن آن، حفاظت بالایی از کالا و محصولات انجام می‌شود و مانع از خرابی و مشکلات در هنگام حمل‌ونقل می‌شود. بسته‌بندی‌های کارتنی از محصولات و اجناس محافظت می‌کنند. بسته‌بندی‌های کارتنی در اندازه و ابعاد مخصوص قابل طراحی هستند و به سادگی براساس وزن و میزان فشاری که تحمل می‌کنتد می‌توان سفارش داد. ورق‌های کارتن در مقابل ضربه استقامت بالایی دارند و مانع از ورود رطوبت به داخل اجناس می‌شوند. به خصوص اگر از لمینت در ساخت ورق‌های کارتن استفاده شده باشد.

دوستدار محیط زیست

ورق‌های کارتن قابل بازیافت هستند و صدماتی به محیط زیست وارد نمی‌کنند و از طرفی از ضایعات دست دوم تغذیه می‌شوتد و امکان بازیافت کاغذ و مقوا را فراهم می‌کنتد. البته به طور کلی برای ساخت ورق کارتن آب زیادی مصرف می‌شود و از این بابت موجب تخریب محیط زیست هستند اما با بهینه‌سازی سیستم کارخانه می‌توان آب مصرفی را بار دیگر به طبیعت برگرداند.

ورق‌های کارتن به دلیل اینکه از جنس کاغذ هستند به سرعت جذب طبیعت نیز می‌شوند و زمان زیادی برای تجزیه نیاز ندارند. برخلاف بسته‌بندی‌های پلاستیکی که آثار زیست‌محیطی مخرب بسیاری دارند و زمان تجزیه آن طولانی است.

مقرون‌به‌صرفه و قیمتی مناسب

یکی از مزایای ویژه ورق‌های کارتنی قیمت پایینی آن است که در بسیاری از موارد می‌توان با قیمت‌های متنوعی تهیه کرد. به خصوص قابلیت طراحی وجود دارد و نیازی به هزینه‌های اضافه نیست. بسته به نیازی که در صنعت خود حس می‌کنید می‌توانید نوع فلوت، ابعاد کارتن، وزن آن، نوع برش و چاپی که انتظار دارید را سفارش دهید و هزینه کنید. به دلیل تهیه شدن ورق‌های کارتنی از ضایعات می‌توان در هزینه‌های تولید صرفه‌جویی کرد تا با قیمت پایین‌تری تهیه شود.

روند تولید بدون پیچیدگی

یکی از علت‌های محبوبیت ورق‌های کارتنی تولید ساده آن است که موجب دسترسی راحت به آن می‌شود. روند تولید ورق کاغذ شامل چند مرحله بیشتر نمی‌شود و در کارخانه و افراد متخصص به تولید می‌رسد. تولید سریع و راحت ورق‌های کاغذ و فشرده شدن آن حمل‌و‌نقل را هم ساده‌تر می‌کند. امکان سفارشی‌سازی ورق‌های کاغذی به صورت گسترده فراهم است و می‌توان براساس نوع درخواستی با دستگاه‌های مخصوص آن را برش زد.

مقاومت کمتر در مقابل سایر جبعه‌ها

یکی از معایب ورق‌های کارتنی امکان خرابی سریع در جنس‌های نامرغوب است. هرچند که مزایای ورق‌های کارتنی بسیار بالاست اما در بعضی از موارد استفاده از جعبه‌های فلزی یا چوبی پیشنهاد می‌شود. البته مقاومت جعبه‌های فلزی و پلاستیکی در مقابل رطوبت و آب‌خوردگی نیز بالاتر است و در بعضی موارد کیفیت جعبه‌های کارتنی نامرغوب است و احتمال خرابی وجود دارد. به طور کلی طول عمر جعبه‌های کارتنی کوتاه‌تر از پلاستیکی یا فلزی است و باید براساس نیاز و انتظاری که از آن دارید سفارش دهید.

جمع بندی:

در این مقاله به بررسی دقیق انواع ورق کارتنی و کارایی آن پرداختیم. ورق‌های کارتنی در ایجاد و شکل‌گیری انواع جعبه‌های کارتنی نقش بسزایی دارند و در صنایع مختلف به کار ‌می‌روند. نسبت به سایر روش‌های بسته‌بندی محبوبیت بیشتری دارند و در ابعاد و شکل‌های متنوع قابل سفارشی‌سازی هستند. امکان چاپ زدن برروی این ورقه‌ها وجود دارد تا باعث جلب مشتری و ایجاد نظم بیشتر در انبار شود.

این جعبه‌ها در مقابل ضربه و فشار هم مقاومت و استحکام بالایی دارند و مانع از آسیب به محصولات می‌شوند. ورق‌های کارتنی دوستدار محیط زیست هستند و می‌توان آن را از مواد ضایعاتی ساخت و همچنین به صورت مواد بازیافتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تولید ورق کارتن در شش مرحله انجام می‌شود و امکان ساخت آن ساده است و پیچیدگی ندارد. در نهایت نسبت به سایر روش‌های بسته‌بندی مقرون‌به‌صرفه‌تر است و کارایی بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *